сряда, 22 октомври 2014 г.

Йога е пробиотик



Разпознайте и разберете своите отговори и реакции на различните ситуации. Отпуснете се и наблюдавайте събитията и активностите в ежедневието. Това е началото на овладяването на проблемите в главата.

Ако се опитате да го сторите, то поне 60 % от проблемите ви несъмнено ще бъдат разрешени. Но все пак – трябва да го правите отдадено.

Когато се разболеете, докторът ви предписва антибиотик. Който трябва да приемате редовно в продължение на няколко дни, без прекъсване. Не може да се откажете от лекарствата преждевременно.

Същото се отнася и за йога практиката. Само защото ви мързи или сте изморени днес, си казвате: „Ще пропусна практиката днес.” Това означава, че няма да вземете хапчето си за деня и пренебрегвате лечението си, като пропускате прием.

Разбира се, йога не е антибиотик, а пробиотик. Ако приемате своя антибиотик определен брой дни, е редно да приемате и пробиотик за същия брой дни.

Ето така човек започва своето пътуване към овладяването на главата, сърцето и ръцете.

Свами Ниранджанананда Сарасвати

понеделник, 20 октомври 2014 г.

Каква е разликата между непривързаността и безразличието?




Безразличието е липса на грижа, на загриженост, на съчувствие, на участие. А да сте непривързани означава да не сте обсебени от своите привързаности и притежания. Когато подхождаме контролирано и осъзнато към своите чувства и емоционални връзки, това е непривързаност, а когато не успяваме да ги управляваме, тогава се създават привързаностите.

Привързаността е следствие от отъждествяване с егото, с желанието и с очакванията. Непривързаността се изразява в наблюдаването на това идентифициране и контролиране на резултатите, като се стремим да не се поддаваме на силата на идентификацията.

В привързаността има грижа, съчувствие, желание и необходимост да притежаваме, да бъдем доволни и щастливи. В непривързаността всички тези неща се запазват, но разликата е там, че я има и способността да се справим с последствията, с резултатите от привързването и ние не сме обсебени от обекта или източника на привързаността.

Свами Ниранджанананда Сарасвати

събота, 18 октомври 2014 г.

Целта на йога е положителната нагласа в живота




Ако пред вас има две купчини – една от злато, а друга от пръст – коя ще изберете?
По всяка вероятност златната. А представете си, че има една купчина, в която златото и пръстта са смесени. Как ще постъпите? Ще се опитате да ги разделите и да вземете само златото? Можете ли да направите същото и със себе си?

Личността е съвкупност от злато и боклуци. Много често хората се влияят единствено от мръсотията и пренебрегват наличието на злато. Това се получава, защото макар е имаме толкова много за даване, за получаване, толкова ценни положителни качества, ние се идентифицираме с негативното.                                                                                           


Необходимо е да можем да отделим положителното от отрицателното, да се придържаме към твърдението, че „целта на йога е положителната нагласа в живота”.




Именно това трябва да бъде нашият стремеж, целта на живота. Що се отнася до индивидуалното развитие и възприятие, осъзнаването трябва да бъде задълбочено до такава степен и по начин, че да виждаме както негативното, мръсното, калното, така и позитивното, красивото и чистото. 


Необходимо е да се опитаме да отхвърлим негативизма и да се придържаме към позитивната страна. Това не е просто въпрос на умствена, интелектуална нагласа, а отношение, което трябва да попие във всички аспекти на живота.


Свами Ниранджанананда Сарасвати

Нова времева линия

В моя живот съм сменила няколко тотално различни времеви линии. Знам как се прави и какво е необходимо. Сега много искам да направя нов скок...